SON DAKİKA

Bugün Sivas

SİVAS KENT KONSEYİ TESCİLLİ NUMUNE HASTANESİ İÇİN HANGİ AÇIKLAMAYI YAPTI

SİVAS KENT KONSEYİ TESCİLLİ NUMUNE HASTANESİ İÇİN HANGİ AÇIKLAMAYI YAPTI
Bu haber 22 Şubat 2018 - 0:15 'de eklendi ve 203 views kez görüntülendi.

Sivas kent konseyi Başkanı Serdar İnce ve yönetim kurulu üyeleri bugün tescili numune hastanesi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Fidan yazıcıoğlu kültür merkezinde basın mensupları ile bir araya gelen Sivas Kent Konseyi Başkanı Serdar İnce, açıklamasına ilk olarak konseyinin görev ve amaçlarını anlatarak başladı.

İnce açıklamasında şunları kaydetti: “Resmi Gazetenin 08 Ekim 2006 Tarih ve 26313 Sayılı Yönetmeliğine göre kurulan Kent Konseylerinin görev tanımları arasında;

MADDE 6

A-Yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılmasını, hemşehrilik hukuku ve ortak yaşam bilincinin geliştirilmesini, çok ortaklı ve çok aktörlü yönetişim anlayışının benimsenmesini sağlamak,

C-Kente ilişkin temel stratejiler ve faaliyet planlarının belirlenmesinde, uygulama ve izleme süreçlerinde tüm kenti kapsayan ortak bir aklın oluşturmasına katkıda bulunmak,

D- Kentin kimliğine ilişkin tarihi, kültürel, doğal ve benzeri değerlere sahip çıkmak ve geliştirmek,

E- Kent kaynaklarının etkili, verimli ve adil kullanımına katkıda bulunmak,

tanımları yer almaktadır.

Şehrimiz tarihi ve kültürü olan kadim bir şehirdir. Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış cumhuriyetimizin 108 gün başkenti olmuş bir şehirdir.

Şehrimizde 27 Haziran Parkından Başlayıp Tarihi Öğretmen Okulu Taş binasına kadar giden alan, 2017 tarihinde sit alanı ilan edilmiş bünyesinde birçok Tescilli Tarihi binayı barındıran bir alandır.

04.03.2016 Tarihin de Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Kararı ile tescil edilen Eski Numune Hastanesi Binası da bu alanda bulunmaktadır.

Bu yapı yakın zamanda çürük raporu alınarak yıkılması düşünülmektedir. En son çıkan 2007 Deprem yönetmeliğinin standartlarına göre 2007 tarihinden önce yapılan binalar bu standartları sağlamamaktadır. Bu kapsamda değerlendirmeye tabi tutulan hastane binasının da yıkılması düşünülmektedir. Tarihi Tescilli Kamu Binaları, yapıldığı dönemin en iyi standart ve koşullarına göre yapılmış binalardır. Bu kapsamda yapıların varsa ihtiyaçları,güçlendirme ile korunması genel ilkedir.

Çevremizdeki birçok tescilli Kültür Varlığımıza baktığımızda bir deprem riski le karşı karşıyadır. Tarihi Hükümet binamız geçirdiği büyük yangın sonucu dış konturları korunarak yeniden dizayn edilmiştir. Ulu camimizin minaresi eğik vaziyette varlığını sürdürmektedir. Çifte Minaremizin sadece ön yüzü ayakta olup diğer üç cephesi bulunmamaktadır.Ama taşıdığı büyük risklere rağmen, Şehrin belleği ve kültür hazinesi olarak geçmişten günümüze kadar hala ayakta ve şehrin hizmetindedir.

2016 ve 2017 Tarihlerinde, Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulunun almış olduğu kararları deprem riski taşıyor baskısı ile değiştirmeye çalışmak, Koruma Kurullarının çalışma alanlarına müdahe edilmesine ,o kurumların sağlıklı işleyişi ve karar alma mekanizmalarına zarar vereceği kanaatindeyiz.

Çok uzak tarihlere gitmeden 1980 lerin sonunda başlayan yıkım furyası ile çürükçülere odun parasına sattığımız,o günün bakış açısı ile çürük harap virane dediğimiz konaklarımızı bugün yitirdiğimiz değerlerimiz olarak forograflarda anmaktayız. Daha 20 yıl öncesinde yaptığımız bu hataların bir benzerinide şu an Tescilli Tarihi Numune Hastanesinde yaşamaktayız. İlimizde cumhuriyet dönemine ait bulunan tescilli yapı yok denecek kadar azdır. Eldeki mevcut 5-6 yapı da en iyi şekilde korunmalıdır.

Müzeler, kütüphaneler, camiler, türbeler, sivil mimari örnekleri, sokaklar, mahalleler, anıt ağaçlar ve dağa, tepeye, dereye yamaca dair anlatılan her hikaye, şehirlerin hafızalarıdır. Şehir, sadece insanların çalışıp uyudukları bir yerleşim merkezi değil, ürettikleriyle şahsiyet bulan ve kendisine şahsiyet kazandıran üretimlerinin birikimi ve zenginliğiyle değer kazanan yerlerdir. Bu yerlere yaptığımız her müdahale her yıkım şehrin belleğine ve kimliğine yapılan müdahalelerdir.

Bu kapsamda Tescilli Numune Hastanesi Binasının yıkılması hariç Devlet Büyüklerimizin o bölge için düşündükleri açık hava müzesine dönüşecek projeyi sonuna kadar destekliyor ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Danışma meclisimizin üzerinde değerlendirme yaptığı diğer bir hususta o alana yapılması düşünülen camii projesidir. Yaklaşık 30 Milyon Türk Lirasının üstünde bir bedelle yapılması düşünülen külliye tarzı camii, yapılacak alan etrafında bulunan çok sayıda camii olması, cemaatin azlığı ve tarihi yapıların arasında sıkışıp kalması açısından birçok handikapları bünyesinde barındırmaktadır. Tescilli Numune Hastanesi de bu kapsamda

caminin Şehir süliyetinde algılanmasında önünün kapattığı için yıkılmasına çalışıldığı kanaatindeyiz.

Çağdaş camii mimarisi incelendiğinde Ülkemizde ve Avrupa da büyük bir değişim gösterdiğini görmekteyiz. Camiler artık sadece günde 5 kez sadece 10 ar dakika

kullanılıp atıl kalan mekânlar değillerdir. Bünyesine yüklenen bir çok fonksiyon ile günün her saatinde kullanımda olan her yaştan cemaatin faydalandığı alanlardır. Avrupa da Zagrep Camii ne bakıldığında ulaşım yollarındaki kolaylık, etrafında sosyal tesis alanları ,spor alanları ile örnek modern külliye modelleridir. Son dönemde yapılan Ankara Millet Camiisi de buna güzel örneklerdendir. Ulaşım yollarının kolaylığı yapının etrafının açık olması her yönden algılanması camiinin değerine katkı koymaktadır. Şehrimizde yapılacak modern Külliye tarzı caminin de bu değerleri taşıması gerektiği kanaatindeyiz.

Camii çevresinde oluşacak kitap satış alanları ,mini istişare salonları dış peyzajda oluşturulacak spor alanları bunun gibi halkın ihtiyaçlarına cevap verecek diğer alternatif öneriler ile bu külliye, günün 24 saati kullanılabilecek bir alana dönüştürülebilir. Bu sayede Anadolu’nun bağrında modern çağdaş dini tesis kurgusunun öncülüğünü de yapmış oluruz.

Alternatif yerler arasında Eski Stad Yerleşkesinde düşünülen şehir parkı içerisinde veya Yenişehir fuar alanı civarında yapılacak camii ile, milli kaynakları daha verimli kullanılmış olacağı kanaatindeyiz. Şehirde oluşturulacak ortak akıl ile bu alternatifler hem çoğaltılabilir hem de halkın sahiplendiği bir camii yi şehrimize kazandırmış oluruz.

Sonuç olarak Kent Konseyi, Kanunların ona yüklediği sorumluluklar eşliğinde yaklaşık 2 ay boyunca çalışmış ve bir çalışma raporu oluşturmuştur. Hazırlanan bu çalışma raporu bu basın açıklamasından sonra başta Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız olmak üzere şehirdeki tüm Siyasi Partiler Ve Sivil Toplum Kurumları ile paylaşılacaktır. Sosyal medya ve basın yolu ile halkımıza sunulacaktır. Danışma Kurulumuzun bu çalışması Başta Sayın Bakanımız İsmet Yılmaz olmak üzere Tüm vekillerimizin de bir arada olduğu bir ortamda devlet büyüklerimize arz edilecektir.

Gelişmiş Modern çağdaş ülkelerde genel olarak kararlar;

Mülki İdareler, Yerel İdareler ve Yerel Halkın ortak karar aldığı, tartışmadan uzak, vicdanlarda her hangi bir rahatsızlığa yol açmayan, şehrin tüm kesimi tarafından kabul edilen kararlardır. Şehrimiz tarihi kültürel geçmişi olan bir şehirdir. Şehrimizde son 50 yılda yaşanan göç, beraberinde kültürümüzü ve kent belleğimizi de zayıflatmıştır. Büyük modern kalkınmış şehirler, yatırımlarını ve insanını akılcı kullanan şehirler olarak öne çıkmıştır. Bu kapsamda Mülki İdare, Yerel İdare ve Yerel Halkın ortak çalışması ile yapacağımız bu çalışma ileride şehrimizde yapılacak bir çok konuda da bize ışık tutacaktır

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA