SON DAKİKA

Bugün Sivas
Ahmet OKAN

Deve Sidiği Dinden Sayılır mı?

Deve Sidiği Dinden Sayılır mı?
Bu haber 02 Ağustos 2017 - 5:29 'de eklendi ve 297 views kez görüntülendi.

Öncelikle belirtmek isterim ki ne ilahiyat eğitimi almış bir hocayım, ne de üroloji alanında uzman bir tabip…  Dolayısıyla yazıp, söylediklerim kendi efkarımdandır. Senin ne haddine o zaman böyle bir konuda konuşmak diyebilirsiniz, saygı duyarım. O halde bundan sonrasını okumazsanız iyi kötü orta yolu bulmuş oluruz sanırım. Şu aralar ortam iyice gergin. Bir de ben gerginlik sebebi olmayayım.

Peki niye girdim böyle bir konuya?…

Çünkü şu aralar sürekli Felsefeci Caner Taslaman ve Hadis hocası Ebubekir Sifil’in bir televizyon kanalındaki sidik yarışından sonra insanların gerek sosyal hayatta ve gerekse sosyal medyadaki tavırlarından sonra bu tartışmanın bize ne kattığını sorgulamak gerektiğini düşünüyorum.

Her iki münazaracının da iyi bir sınav veremediğini, akademik disiplinden uzak bir şekilde olayı kişiselleştirdiğini, hakikatı aramak yerine kendi mahallelerinden tezahürat toplamak adına kendilerini nasıl madara ettiklerine üzülerek şahit oldum. Ayet ve hadislerin sloganlaştığı bir tartışmadan olumlu bir sonuç beklemek de saflık olurdu zaten.

Müslümanın kardeşlik hukukunun bir kenara bırakıldığı, karşıdakinin rakip takım oyuncusu olarak görüldüğü, sevgiden saygıdan ve merhametten uzak bir tartışma ortamında her iki tarafta kaybetmiştir aslında.

İki konuşmacı da  her ne kadar bu tartışmanın hakikate ulaşma hedefi taşıdığını söyleyip hedef şaşırtsa, programın seyri hiç de o şekilde cereyan etmedi. Biz kıymetli hocaların isimlerinin önündeki ünvanlara bakarak düzeyli bir münazara hayal ederken, ithamlar, sataşmalar, birbirlerinin şahs-ı manevisini tahkir ve tezyif eden üsluplarıyla bizleri hayal kırıklığına uğrattılar.

Saatler süren tartışmanın sonunda katılımcılardan biri çıkıp  “evet, bu konuda yanılmış olabilirim”,  “haklısınız, ben böyle düşünmemişim” demedi. Diyemedi. Çünkü ortam adeta savaş alanıydı, kılıçlar çekilmişti ve geri çekilmek bulunduğu mahalleye ihanetle eş değerdi.

Hiçbir konuda mutabakata varılamadı.

İzleyenler de zaten hakikati bulmak değil, kandırılmak istiyordu. Hiç kimse kendi hocasına “şu konuda yanlış yaptı” demiyordu. Kimse zayıf görünmek ve yenilmek istemiyordu?

Hele deve sidiği hadisinin böyle bir tartışmaya konu edilmesi ne kadar az düşündüğümüzün tabloluk bir örneği oldu benim için.

Kur’an ve hadisin sanki birbirinden farklı şeylermiş gibi birbiriyle yarıştırıldığı program bittikten sonra herkesin aklında kalan şişedeki deve sidiği ve kutudaki fare zehri oldu.

Hadis nedir? Peygamber Efendimiz (SAV) tarafında söylenen sözler değil midir?

Peki Peygamber Efendimizin ağzından çıkan her sözü sahih hadis diye dinden saymamız gerekir mi?

Dünyalık bir şey konuşamaz mı peygamber.

Halk arasında yaygın olarak bilinen ve çoğu zaman da işe yarayan koca karı ilaçları ve adet haline gelmiş garip uygulamalar vardır ve bu uygulamalar o beldelerin kültür kodlarına işlenmiştir. Mesela; biz küçükken yanlışlıkla bir arkadaşımızla kafalarımız tokuştuğunda, “Tekrar tokuşturun yoksa kel kalırsınız” derlerdi. Küçük çocukların kulağı ağrıdığında anne sütü damlatılır. Baş ağrılarında şakaklara sirke sürülür, kesiklerde tütün, uçuklarda yanan odun basılırdı. nezle, grip olunca da nane limon kaynatılırdı.

Buharî ve Müslim’de bir kaç yerde deve sidiği tavsiyesini zikretmiştir: (bk. Buharî, Vudu, 66; Tıp,5- 6; Diyat, 22; Müslim, Kasame, 9-11; Ahmed b. Hanbel III/107,163; Ebu Davud, Hudud,3; Tirmizi, Taharet, 55, Nesaî, Tahrimu’d-dem, 8-9).

Bu rivayetlerden de anlaşılıyor ki, Araplarda, bazı hastalıklar için develerin sütü / belki de idrarı bir çeşit ilaç olarak kullanma geleneği vardı.

Şimdi bu mevzu, sahih hadis kitaplarında geçiyor diye deve sidiğini dinden mi sayacağız. Buradaki tavsiyenin halk arasında yaygın olarak bilinen hamile kadınlara “Ayva yersen çocuğun gamzeli olur.” ya da ayağı burkulup şişen birine “Ekmeğin içini çiğne de üstüne koy, şişini alır.” tavsiyesinden ne farkı vardır. Bunu bir peygamberin söylemiş olması o uygulamayı din haline getirir mi? Önce bunun cevabını vermek lazım.

İşinin ehli hocalarım ne olur kızmasınlar… Ne zaman ki, dinin konusu olmayan meselelerin neler olduğunu kavrayıp, ne deve sidiğinin, ne sineğin kanadının dini bir emirle alakası olmadığını, o dönem arapların kültür kodlarıyla ilgili olduğunu idrak edebilirsek  bu tartışmalar o zaman biter diye düşünüyorum.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reklam
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
reklam
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA